piątek, 20 grudnia 2013

Święta



Z okazji świąt Bożego Narodzenia


wszystkim UCZNIOM, ICH RODZINOM,

DYREKCJI,

NAUCZYCIELOM

i wszystkimi PRACOWNIKOM SZKOŁY 

życzę
aby te święta spędzili jak najmilej, aby ich marzenia się spełniły,

a postanowienia noworoczne były pełne pasji i samospełnienia.


mARTa

piątek, 8 listopada 2013

warszataty rodzinne



Wystawa "SPOTKANIE RODZINNE"
w Galerii "Młynek" DK "Działdowska",
ul. Działdowska 6, Warszawa.

Trzy pokolenia niezwykłych artystów tworzących w różnych stylach.
Malarstwo tradycyjne, grafika, kolaż, obiekty artystyczne, sztuka z materiałów recyklingowych .

Prezentacja dzieł
ZBIGNIEWA BRODOWSKIEGO.
DOROTY BRODOWSKIEJ
MARII NATALII ZNOSKO
KACPRA ZNOSKO

Wernisaż 10 grudnia 2012 godz. 19.00
wystawa czynna do 7 stycznia 2013

O artystach:
http://www.bbx.art.pl/
http://toptank.art.pl/
http://www.nigdy-nigdy.art.pl/
http://www.mmwarszawa.pl/meeting/235468/Wystawa%20obrazó%20w%20Zbigniewa%20Brodowskiego%20w%20Domu%20Literatury.html
http://pannamariaodwierszy.blox.pl/html




http://kulturalnie.waw.pl/wydarzenia/29723/wystawa-spotkanie-rodzinne--w-galerii-mlynek.html

piątek, 27 września 2013

Mandala

Co to jest Mandala?



Mandala to rysunek na planie koła, technika plastyczna stosowana w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza "koło życia, cały świat, święty krąg". Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości.



Podstawowa forma mandali składa się z okręgu z wpisanymi weń kwadratami (o bokach zorientowanych według stron świata). Symbol mandali obecny jest niemal we wszystkich kulturach na świecie. Chętnie posługują się nią mnisi buddyjscy, dla których wykonywanie i oglądanie mandali jest formą medytacji.

W kulturze zachodu mandala została spopularyzowana za sprawą słynnego szwajcarskiego psychoanalityka i psychiatry Karola Gustawa Junga. Dostrzegł on terapeutyczne działanie mandali, która wykonywana spontanicznie odzwierciedla stan psychiczny autora. Tworzenie mandali pomaga w odzyskaniu równowagi i harmonii wewnętrznej.

Korzyści z tworzenia mandali:

  • rozwija wyobraźnię (kreatywna edukacja),
  • pomaga w skupieniu uwagi i koncentracji,
  • pozwala wyrazić uczucia, lęki i myśli,
  • rozwija koordynację wzrokowo-ruchową,
  • pomaga się wyciszyć i zrelaksować.


http://mandale.info

Proponuję wykorzystać jesienne materiały: różne liście, kasztany, żołędzie, patyczki i stworzyć wspólną mandalę.


piątek, 20 września 2013

Magdalena Abakanowicz



                                 MAGDALENA ABAKANOWICZ – RETROSPEKTYWA
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
8 czerwca – 3 listopada 2013 r.

Muzeum Rzeźby Współczesnej
Galeria „Oranżeria”
Galeria „Wozownia”
Galeria „Kaplica”
Przestrzeń parkowa




"Abakan turkusowy" , technika własna, 1969, 350x200x200 cm, Muzeum Narodowe, Warszawa


Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku po raz drugi prezentuje w szerokim wyborze twórczość profesor Magdaleny Abakanowicz. Wcześniej w 1995 r. był to projekt łączony z kolejnymi odsłonami w CSW Zamek Ujazdowski i w Muzeum Narodowym w Gdańsku – oddział Pałac Opatów. Przedstawiany wówczas dorobek artystki obejmował wcześniejsze etapy jej twórczości, w tym także Abakany. Eksperymenty i poszukiwania w zakresie wielkoformatowej tkaniny artystycznej, nieodłącznie kojarzono z osobą artystki. Stanowiły one inicjację w świat rzeźby poprzez nowatorskie rozstrzygnięcia dotyczące powierzchni rzeźbiarskiej, istoty wnętrza i zewnętrza majestatycznych form. Była to radykalna metamorfoza tej dyscypliny i wytyczenie nowych granic pojęcia rzeźba.
Od tego czasu minęło osiemnaście lat. Wiele wydarzyło się w twórczości Abakanowicz. Jej sztuka przechodziła przez kolejne fazy ewolucji. Konsekwentnie zwiększała zakres poruszanych tematów, monumentalizowała skalę, penetrowała eschatologiczne wymiary ludzkiej egzystencji, uniwersalizowała nośność przesłania. Jest więc najwyższy czas, by poddać ją ponownemu oglądowi i ocenie.
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku chce sprostać takiemu wzywaniu. Mamy świadomość, że retrospektywa sensu stricto jest zadaniem niewykonalnym. Zbyt wiele istotnych dzieł jest rozproszonych po całym świecie. Wiele z nich funkcjonuje w przypisanych im przez artystkę konkretnych kontekstach jako site specific i nie sposób je stamtąd wykorzenić. Wiele wpisało się w przestrzeń publiczną bądź wrosło już w krajobraz, który stanowi ich komplementarny walor.
Z konieczności musimy ograniczyć się do dzieł dostępnych, obiektów mobilnych, z których tworzymy taką konfigurację, która stanowić może alternatywną narrację, uwzględniającą najważniejsze okresy tej twórczości. Akcentujemy punkty zwrotne, zwiastuny zmiany optyki widzenia, pojawianie się nowych tematów, a nawet futurystyczne i utopijne wizje. Oczywiście niemożliwe jest przeoczenie prac kanonicznych, które w całokształcie jej oeuvre nie podlegają wykluczeniu. Są bowiem ikonami twórczości Abakanowicz i poniekąd są tożsame z tym zjawiskiem, którego interpretacja nie daje się zawrzeć w żadnej uogólniającej formule. Kreacja Abakanowicz stanowi bowiem dzieło otwarte i w jakimś sensie ponadczasowe, a zawarte w niej idee nie ulegają zużyciu, czy wyczerpaniu.
Zamierzeniem naszym jest w miarę proporcjonalne przedstawienie drogi twórczej artystki w rytmie następujących po sobie dekad. W takich odstępach czasu bowiem dokonują się te najpoważniejsze przeobrażenia. Powstają kolejne serie prac stanowiących rozwinięcie wcześniejszych koncepcji, chociaż cykl nie zawsze jest miarowy. Zauważalna natomiast jest ich wewnętrzna symbioza i harmonia oraz spójność artystycznego światopoglądu, co samo w sobie stanowi już fenomen.
Twórczość Magdaleny Abakanowicz ma wiele aspektów, których nawet wirtualna prezentacja nie jest w stanie wyczerpać. Nie sposób objąć jednym spojrzeniem całości, ani ująć w linearnej formie opisu konstytutywnych momentów jej artystycznego credo. Rzeźba Abakanowicz wymaga przede wszystkim bezpośredniego kontaktu, możliwości dotknięcia jej faktury, zadumy i refleksji, kiedy oddycha ona jako forma, kiedy odczuwamy jej biomorficzną naturę i nieomal wyczuwamy jej organiczny puls. Chcemy więc stworzyć rodzaj teatralnej scenerii, w której takie misterium mogłoby zaistnieć, wymowę pozostawiając wyobraźni i wrażliwości widza.
W jakimś sensie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku ma także moralny obowiązek przedstawienia panoramy dorobku tej wybitnej artystki, która wielokrotnie podkreślała swój sentyment do tego miejsca, gdzie zdarzało się jej pracować i skąd jej dzieła powędrowały w świat.
Prezentowane prace pochodzą z kolekcji własnej artystki oraz ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz z galerii prywatnych.